Renowacja Kapliczki

Do 21 czerwca można głosować na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Radomia na 2023 rok, w którym do rozdysponowania pozostaje niespełna 8 milionów złotych.
To doskonała okazja, żeby zrealizować zadania, które z punktu widzenia mieszkańców naszego miasta są wartościowe i godne uwagi.
Od trzech lat wraz z grupą przyjaciół zabiegaliśmy o to, żeby na liście do głosowania znalazł się projekt renowacji największej w Radomiu kapliczki kubaturowej wraz z figurą Jezusa Miłosiernego przy ulicy Malczewskiego, obok rektoratu UTH.
Dziś kapliczka jest w opłakanym stanie. Wilgoć niszczy elewację, w środku zalegają śmieci, metalowe konstrukcje pokryte wielkoformatowymi reklamami zasłaniają różnobarwnie pomalowane ściany.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że Radom nie obfituje w zabytki. Dlatego czujemy się zobligowani do tego, aby dbać o każdy z nich, a w szczególności o zapomniane pomniki historii i kultu religijnego, których często nawet nie dostrzegamy.
Prosimy o oddanie głosu na projekt nr 38, przyznając mu maksymalną ilość – 3 punktów.
Głosować możemy przez Internet: https://glosowanie.konsultacje.radom.pl/

HISTORIA

Kapliczka wybudowana została w 1855 r. w stylu neogotyckim, jest obiektem murowanym, wzniesionym na planie prostokąta o wymiarach 4×3,5 m. Nakryta jest trzyspadowym dachem, zwieńczonym małą wieżyczką z krzyżem. Na froncie posiada otwór wejściowy zabezpieczony metalową kratą, nad którym znajduje się plafon z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Wewnątrz stół ołtarzowy, a na nim oryginalna rzeźba Jezusa Miłosiernego. Korzenie kapliczki sięgają czasów staropolskich. Obiekt położony jest w miejscu, gdzie dawniej znajdował się folwark plebański parafii farnej św. Jana Chrzciciela, istniejący tu od II połowy XVI w. (stąd pojawiająca się czasem nazwa: kapliczka św. Jana). Niewykluczone, że jakaś forma obiektu sakralnego istniała tu więc jeszcze przed rozbiorami. Z figurą Chrystusa związana jest jedna z najciekawszych radomskich legend, mówiąca o tym, że wykonał ją z chleba młody chłopiec wtrącony przez Rosjan do więzienia, za udział w powstaniu listopadowym.