List na Boże Narodzenie

Radom, Boże Narodzenie 2020 r.

Wstańcie wszyscy, Bóg się Wam rodzi !

Moi Kochani Parafianie i Przyjaciele, jesteśmy przyzwyczajeni, że święta zaczynamy od choinki i opłatka, potem Pasterka i śpiew kolęd , spotkania z najbliższymi i modlitwa w Waszych domach w czasie „ wizyty duszpasterskiej.

Kiedy jednak cofniemy się o 2 000 lat, to dostrzeżemy, że wtedy nic nie było tak jak ludzie byli przyzwyczajeni i tego oczekiwali. Przyzwyczajenie sprawia, że rezygnujemy z wysiłku i tracimy wrażliwość. Dlatego tegoroczne doświadczenia pandemii koronowirusa przyjmujemy jako wyzwanie, które stawia przed nami nowe wymagania, nie tylko w życiu rodzinnym i zawodowym, ale także duchowym i religijnym. To ma nas obudzić jak śpiących pasterzy czy mieszkańców Betlejem.

Musimy zatem zmienić nasze relacje z ludźmi zachowując dystans i zasady sanitarne, często przenosić pracę i kontakty międzyludzkie w sferę wirtualną. Podobnie stało się z naszym życiem duchowym, gdzie od marca br. dużej części parafian nie ma na wspólnej liturgii w kościele. Dotyczy to całych rodzin, ale szczególnie osób starszych i dzieci. Ten brak kontaktu i tęsknotę za normalnością przeżywamy wszyscy, także my kapłani, dla których kontakt z wami, spotkania w kościele i w grupach, czy udzielane sakramenty są treścią naszego życia. Będzie to szczególnie trudne w czasie nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Niestety aktualna sytuacja nie daje nam możliwości pełnego kontaktu ze wszystkimi, którzy by tego pragnęli. Musimy więc zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa organizować nasze życie religijne jak to jest możliwe.Przypominam, że po wprowadzeniu ograniczeń transmitujemy wszystkie Msze św. i Nabożeństwa przez naszą stronę www. parafiakaptur.pl . Nieprzerwanie od marca br. trwa też Adoracja  Najświętszego Sakramentu w kaplicy bocznej od porannej do wieczorowej Mszy św, co dzięki zaangażowaniu grupy parafian, daje możliwość indywidualnej modlitwy przed Chrystusem Eucharystycznym.        Uruchomiliśmy również dodatkowy numer telefonu do Parafii: oprócz stacjonarnego – 48 331 40 31, jest też komórkowy – 511 103 500, aby osobom niewychodzącym z domu ułatwić kontakt z parafią. Rycerze Kolumba z naszej parafii służą wszelką pomocą osobom w potrzebie pod numerem telefonu – 533 963 383. Pragniemy służyć wszystkim, aby nikt z parafian nie czuł się w tym czasie opuszczony.

Ten czas nie przerwał normalnego funkcjonowania parafii i kościoła, nawet wtedy kiedy w kościele mogło przebywać tylko 5 osób.. Nie zatrzymał także zamówionych na ten rok dalszych prac wykończeniowych. Udało się wykonać wszystkie schody zewnętrzne i podmurówki w granicie wraz z tablicami informacyjnymi, wykonaliśmy prace wykończeniowe w korytarzu i pomieszczeniach kancelarii parafialnej, które wiosną planujemy uruchomić w parterze domu parafialnego. Wiosną zostaną dostarczone nowe ławki do kaplicy bocznej, zamówione ponad rok temu. Wszyscy mamy świadomość, jak kosztowne są to prace, szczególnie w czasie kiedy bieżące utrzymanie kościoła i pracowników stało się wyzwaniem. Mamy świadomość, że przed takimi problemami staje większość z Was kochani i razem chcemy tym problemom stawiać czoła. Dlatego nie będziemy rozpoczynać kolejnych prac, poza tym co jest konieczne, aby sukcesywnie regulować zadłużenie za wykonane już prace. Cieszymy się tym co już jest zrobione i z serca dziękujemy za każdy gest wsparcia naszej parafii- Bóg zapłać wszystkim.

Niestety panująca epidemia nie daje możliwości powrotu do normalnego duszpasterstwa. Z tego powodu nie będzie w tym roku tradycyjnej wizyty duszpasterskiej – tzw.” Kolędy” z błogosławieństwem domów. W zamian za to zapraszamy Was kochani na modlitwę i błogosławieństwo do kościoła.

Od 2 stycznia w kolejne dni o godz.18.00 będziemy sprawować Msze św. w Waszej intencji i udzielać błogosławieństw wszystkim obecnym. Wtedy też będzie można zabrać do domu przygotowane modlitwy z błogosławieństwem całych rodzin i domów, które odmówi głowa rodziny. Poniżej podajemy harmonogram tych Mszy wg. ulic parafii. Nie zamykamy jednak możliwości kolędy. Ci, którzy będą mieli pragnienie obecności kapłana, mogą zapraszać księży zgodnie z kalendarzem podanym poniżej, zgłaszając zaproszenie osobiście lub telefonicznie, tak jak to się dzieje w przypadku odwiedzania chorych przed świętami. Nawiązując do słów przekazanych wraz z opłatkami modlimy się za Was i łączymy w przeżywaniu tajemnicy przyjścia Syna Bożego na ziemię ufając, że ten trudny czas wkrótce się skończy.

„Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami”

Ks. Proboszcz wraz z księżmi

współpracownikami

Porządek Mszy św. za Parafian

2.01.2021, sobota : ul. Okulickiego 78, 80, 82.

4.01.2021, poniedziałek : ul. Spółdzielcza nr 3, 4, 8, 10, 11.

5.01.2021, wtorek : ul. Aleja róż 1, ul. Okulickiego 58/70, ul. Zielona 23, domy

przy ul. Zielonej i ul. Okulickiego.

7.01.2021, czwartek : ul. Polna, Ciesielska, Stolarska, Kołodziejska, Gęsia i Krótka.

8.01.2021, piątek : ul. Chłodna, Niecała, Klementyny, Nowospacerowa i Saska.

9.01.2021, sobota : ul. Dobra, Sapowa, Widok, Wspólna, Równa, Łamana k.Chłodnej

11.01.2021, poniedziałek : ul. Wacyńska, Warneńska, Sanocka, Ceglana, Wrzosowa,

Jałowcowa.

12.01.2021, wtorek : ul. Wernera, Dworska, Paska, Łamana k.Mokrej, Kraszewskiego,

Mokra, Gołębia, Zwarta, Lużna, Janowska.

13.01.2021, środa : ul. Folwarczna, Zwierzyniecka, Borkowskich.

14.01.2021, czwartek : ul. Kapturska, Modra, Iglasta, Myśliwska, Bratnia.

15.01.2021, piątek : ul. Obozowa, Słoneczna, Radosława, Głęboka, Trzcinowa, Konopna.

16.01.2021, sobota : ul. Czarnieckiego, Letniskowa, Instalatorów, Przodowników.

18.01.2021, poniedziałek : ul.Dekarska. Murarska, Budowlanych i Pionierów.